Najnovší príspevok je hore.

 

28. február

Som na Garbiarskej. Kto je ďalej ?

15. január

„Užívam“ si nástupnú karanténu do DSS na Garbiarskej. Ešte len teraz som tulák za dverami.

 

28. október

Úplne ma táto stránka „pochytila“. Stále pracujem na jej vývoji v štýle „rýchla, zrozumiteľná a prehľadná“.

  1. október 2020

Pokúšam sa využiť mimoriadny stav na presadenie nového, moderného spôsobu organizovania turistiky. Niekoľkým som ponúkol využívanie tejto stránky.

júl 2019

Organizovaných akcií som sa prestal zúčastňovať aby som ich ostatným nepokazil obavami čo keď mi ako epileptikovi „prepne“. Ibaže sa nájde odvážny obetavec, ktorý ma pozve. 

Radšej sa túlam sám a spievam si baladu o poľných vtákoch, bútľavej vŕbe a bláznoch

Výlety navrhujem vedomý si nebezpečia (poľovačky, polomy, ťažba dreva) aj mimo značených chodníkov. Takýto terén aj tak nebýva bohatý na výhľady. Takéto túlanie má svoje čaro. Hlavne tak narobím podstatne viac zaujímavých záberov, plnými dúškami absorbujem čaro prírody a nad kadečím premýšľam. No nie je to ono. Nemal by som byť sám a pobyt v prírode s veselými ľuďmi je pre mňa ako sanatórium. Som v núdzi no trpezlivý. Problémy ustúpili, tak som sa rozbehol realizovať svoj dávny plán.

Uprednostňujem pohyb po nezalesnených pahorkoch poľnými cestami a chodníkmi viditelnými na leteckých mapách. Akurát na poľných cestách treba po daždi rátať s blatom. Napríklad Spiš, ktorý máme poruke je bohatý na takéto užívanie si turistiky po malebnom teréne s Tatrami v pozadí.


Z životopisu. 

Ako 17 ročný som prekonal zápal mozgových blán, čo ma poznačilo na celý život. O vodičák som prišiel doživotne skôr ako som ho vôbec mohol získať. Nie len toto značne obmedzilo moje možnosti uplatniť sa na pracovnom trhu. Som epileptik. Akoby toho nebolo dosť, aj ako živnostník som prišiel o prácu, ktorá ma veľmi bavila a napĺňala. Fotoaparáty, ktoré som opravoval, vytlačili smartfóny. Už som dôchodca, ktorý si nemôže vyskakovať.

Turistike som prišiel na chuť ako 15 ročný v rodnej Dobšinej. Po príchode do Košíc som bol najprv člen TJ Motor Vúes (pracoval tu), potom odboru turistiky TJ VSŽ  a neskôr jeden zo zakladajúcich členov klubu turistov Víkend. 

Dlho som sa zdravotne držal a bohate si užíval aktívne aj cykloturistiky. Nehoda, ktorú som na bicykli spôsobil, túto etapu ukončila. Pokračoval som naďalej na pešo a bežkách. Navrhoval som túry a viedol ich, ale nakoniec som ostal sám. Nedivím sa. Pred rokom (2019) sa mi stav vplyvom viacerých vplyvov zhoršil, čo sa prejavilo častejšími stavmi kedy sa nedokážem kontrolovať a po cca 10 minútach viem len to, že som mal „okno“. Robím pritom nezmysly, nekomunikujem a tvrdohlavo sa o niečo snažím. Vtedy treba na mňa dohliadnuť aby som niečo nevystrojil. Nikdy nie som agresívny. Ťažký záchvat s kŕčmi je výnimočný, no nedá sa vylúčiť. Riešila ma aj záchranka, pretože ľudia okolo mňa nevedeli čo sa so mnou deje. Po pár minútach som bol iba ako praštený. Nevedeli čo majú so mnou robiť a pustili ma. Zopár krát sa mi to stalo aj keď som bol na výlete sám. Spamätal som sa a vďaka navigácii v mobile, ktorý mám vždy na šnúrke som bez problémov došiel do cieľa. Pred pár rokmi to bolo niekoľko krát do roka, no pred rokom aj niekoľkokrát do mesiaca. Najčastejšie tomu predchádza zanedbaný pitný režim, zlá životospráva, hlavne nedostatok spánku a aj počasie sa môže pridať. Stále dôležitejšou sa stáva psychická pohoda. Najnebezpečnejšie je ak sa tieto vplyvy stretnú. Vtedy radšej sedím doma. Ináč sa túlam sám, napriek tomu, že to nie je správne.

Moje zdravotné problémy sa zvýraznili až do stavu, že som bol v apríli 2019 hospitalizovaný najprv na neurológii 10 dní a potom 3 mesiace na psychiatrii. Prospelo mi to a ukázalo ako žiť ďalej. Pravidelne navštevujem neurológa a psychiatra, užíval som antidepresíva a pil nealkoholické pivo. No zistil som, že antidepresíva sú mi nanič a vykašľal sa na ne. Desiatka s veselou partiou je lepšia. Psychiater ani neurológ sa ani nepokúšajú vyvrátiť mi túto svätú pravdu. Využíval som služby denného stacionára, kde som sa medzi veselými babkami, dedkami mal s kým baviť. Aj oni boli radi, že medzi nich chodím.

Mám preukaz ZŤP s červeným pruhom, čo znamená, že jedna osoba môže so mnou cestovať vlakom zadarmo a autobusom so zľavou. Od nej očakávam, že ma nenechá v štichu keď mi „zastraší vo veži“ (cca 5 – 10 minút) a dohliadne na mňa aby som nevystrojil nejakú somarinu.

Ak ma niekto pozve na túru organizovanú niekym iným, budem mu vďačný.

Dôležité zistenie: Pivo a partia sú lepšie ako antidepresíva ! Tak som sa na nich vykašľal a vrátil k desiatke, ktorá ma ešte ani raz nepodrazila.