Rád by som prispel k rozšíreniu využívania smartfónov v turistike aj medzi „vekovo skúsenejšími“. Hlavne chcem pomôcť tým ktorí k tomu majú všetko čo potrebujú, len o tom nevedia. Prichádzam s moderným, operatívnym spôsobom organizovania turistiky v malých skupinkách. Pokúšam sa v turistike pomôcť „novému, čerstvému vetru“ a viac spopularizovať skvelú aplikáciu „Mapy cz“, ktorá je zadarmo a funguje aj bez pripojenia na internet. Pomocou nej budem zverejňovať svoje chute na túry alebo len malé potulky. Podľa toho či niekto prejaví záujem, odvahu a hlavne ochotu so mnou ísť, zverejním pre mňa záväzný plán. Očakávam, že aj záujemca bude potom záväzný. Ináč môžem plán v poslednej chvíli zmeniť. Komunikovať chcem e-mailom. Nerád by som telefonicky. Hrozí, že dôjde k nedorozumeniam alebo na niečo zabudnem.
Trasy a fotografie publikujem prostredníctvom odkazov na Mapy cz.

Skvelé sú aj Freemap, ale fungujú len online. Doma si na počítači môžete pozrieť terén podrobne aj vďaka vrstve lesných ciest, ktoré poskytli Štátne lesy.


Používanie smartfónu

Kto smartfón používa nielen na hovory, SMS a mail, určite zvládne aj toto.

Naše Slovensko je tak krásne, že sa to všetko ani nedá vyznačiť. Okrem toho stále pribúda holorubov a polomov čím sa stráca aj to existujúce značenie. Preto sa stále viac presadzuje GPS. Smartfóny sú aj tu úžasnou pomôckou. Kedysi populárny Garmin je už takmer zabudnutý. Veľmi príjemná a tým populárna je aplikácia zdarma Mapy cz. Nainštalujte si ju a vytvorte svoj účet. Tým budete mať k svojim naplánovaným i zaznamenaným trasám prístup z ľubovoľného zariadenia ako napr. k pošte. Navyše ich budete môcť zdielať. Ak si stiahnete ofline mapu nebudete odkázaní na internet. Ak ofline mapu v mobile nemáte, nezabúdajte, že na horách niekedy nie je signál a tým ste bez mapy. Pod windowsom sú Mapy CZ podrobnejšie. Preto lepšie naplánovať trasu doma v počítači. Po uložení do svojho účtu to budete môcť využiť aj v mobile alebo tablete.
Ako každá mapa, aj táto môže mať nejakú chybu. Ak nepresnosť zistíte, nenadávajte, ale prispejte k jej oprave poslaním svojho zistenia správcovi. V aplikácii je na to pripravený spôsob. Najlepšie je použiť záznam, ale dá sa to aj nakresliť pomocou merania vzdialenosti (používam pri návrhu trás na divoko). Aj vďaka tomu sú moderné digitálne mapy neporovnateľne aktuálnejšie ako klasické papierové. Okrem značiek obsahujú množstvo lesných ciest a chodníkov.
Veľmi presné sú Freemap. Pri použití aplikácie Locus Map môžu byť zobrazené všetky, aj tie najnenápadnejšie cestičky. Tento doplnok poskytli Štátne lesy Slovenskej republiky.

Ani na GPS sa neslobodno úplne spoliehať a prestať myslieť. V hustom lese a v úzkych uličkách  niekedy môže mať  problém s určením polohy čo následne môže viesť k ťažkostiam. Vždy treba zachovať chladnú hlavu a nezanevrieť na tieto skvelé služby smartfónu.

Ak vás vedie GPS a po čase zistíte, že ste inde ako ste mali byť, dobre zvážte návrat na pôvodne naplánovanú trasu (nemusí to byť značka) skratkou cez “divočinu”. Hrozí, že zájdete do veľmi zlého, neprechodného, až nebezpečného terénu.

Pri zázname trasy môže byť väčšia spotreba batérie. Zvolte radšej úsporný režim kedy je záznam kostrbatý a tým menej presný. Počas záznamu trasy radšej obmedzte aktiváciu displeja, ktorý je najväčším žrútom baterky. 

Smartfón treba považovať za dôležitého, veľmi užitočného člena skupiny a priateľa, ktorý tiež potrebuje piť. Je neporovnateľne smädnejší ako starý, klasický a „hlúpučký“ mobil. Je to totiž vreckový počítač. Ak si zvyknete na jeho všestranné služby a on zlyhá kvôli vybitiu batérie bude to ťažké. Nezabúdajte hlavne na to, že vplyvom chladu kapacita batérie klesá. Preto ho vo  veľkom chlade noste pri tele a vždy majte so sebou nabitý powerbank tiež, podľa možnosti v teple !  Snažte sa čím menej aktivovať displej. Vo vlakoch už bývajú zásuvky – noste aj klasickú nabíjačku. Dôležité informácie ako časy odchodov spojov, tel. čísla spoluorganizátorov akcie atď. majte aj na papieriku ! Stále je dobrá aj papierová mapa. Tá sa nevybije a že už nemusí byť aktuálna prežijete. V žiadnom prípade sa úplne nespoliehajte na to, že si všade, vždy a všetko zistíte na internete cez mobil .